נשירת שיער ובדיקות דם

נשירת שיער עשויה להיגרם כתוצאה מחוסר איזון של כל מערכת בגוף ומכאן החשיבות של האבחון המדויק. בדיקות דם מספקות מידע חיוני וחשוב לגבי תפקודן של מערכות גוף שונות, בעזרתן ניתן לאבחן את הסיבה המקורית לנשירת השיער ורק לאחר מכן להתאים טיפול אישי ומדויק.

נשירת שיער היא סימפטום המעיד על בעיה פנימית

בריאות השיער שלנו, שהפגיעה בה משתקפת לעיתים בבעיות נשירת שיער, מושפעת מתהליכים שונים המתרחשים במערכות הגוף. נשירת שיער היא סימפטום, שלכאורה נראה דומה אצל כל מי שסובל מהתופעה, אך המקור שלו משתנה מאדם לאדם וממצב למצב. אפילו כאשר נשירת שיער נובעת מסיבה גנטית, ישנם גורמים שמאיצים את התהליך הגנטי, וניתן לעצור אותם ולטפל בהם בשלב מוקדם. בדיוק כמו בשיער – הכל מתחיל מהשורש, לפיכך אין לטפל ישירות בבעיה אלא בסיבות להיווצרותה. טיפול ממוקד ואישי בתופעת נשירת שיער מחייב לפני הכל – אבחון שחושף את מקור הבעיה.

חשיבות האבחון

שירת שיער עשויה להיגרם כתוצאה מחוסר איזון של כל מערכת בגוף ומכאן החשיבות של האבחון המדויק. בדיקות דם מספקות מידע חיוני וחשוב לגבי תפקודן של מערכות גוף שונות, בעזרתן ניתן לאבחן את הסיבה המקורית לנשירת השיער ורק לאחר מכן להתאים טיפול אישי ומדויק.

אבחון בדיקות הדם הרגיל, מבוסס על טווחים סטנדרטיים אשר נקבעים סטטיסטית ע”פ סקרים, המשתנים מעת לעת. ע”פ אבחון שכזה לא תמיד ניתן לפענח במדויק את הסיבות לנשירת השיער מפני שמדובר בדקויות והצלבות מידע הדורשות חקירה עמוקה יותר.

חקירה שכזו ניתן לבצע ע”י שימוש בערכי דם אופטימאליים, הצלבת מידע מפורטת ומקיפה בין המדדים השונים בדם ואפיון אינדיווידואלי של הנבדק, תוך כדי הסתכלות רחבה ומעמיקה על תמונת הדם וגיוס הידע המחקרי, המלמד על ההקשרים בין מדדי הדם השונים לבין מצב שורשי השיער.

להלן בדיקות הדם אשר מומלץ לבצע:

בדיקת ברזל- הברזל הוא מינרל חיוני ליצירת החמצן בדם. כאשר רמת הברזל נמוכה, כך גם רמת החמצן ברקמות הגוף- כולל בסביבת שורשי השיער, אשר זקוקים לחמצן על מנת לצמוח באופן תקין.

בדיקת פריטין- זהו חלבון בדם אשר מאחסן בתוכו ברזל לשימוש עתידי, כאשר רמתו נמוכה הדבר מרמז על מחסור במאגרי הברזל בגוף. רמה נמוכה של פריטין מהווה סיבה עיקרית לנשירת שיער.

בדיקת המוגלובין- זהו חלבון נושא החמצן בדם, רמה נמוכה תעיד על אנמיה וחוסר חמצן.

בדיקת ויטמין B12 וחומצה פולית- ויטמינים אשר חיוניים למניעת אנמיה ולחלוקה תקינה של תאים בגוף. בעת מחסור בויטמינים אלו תיתכן נשירת שיער.

בדיקת כולסטרול- הכולסטרול אחראי בין היתר גם על יצירת הורמוני מין, בעת מחסור או עודף ברמת הכולסטרול בדם עלול להיווצר חוסר איזון הורמונאלי. שורשי השיער מושפעים ישירות מרמות ההורמונים השונים בדם וצמיחתם עשויה להיפגע כתוצאה מחוסר איזון בין ההורמונים השונים.

בדיקת ויטמין D- מחסור בויטמין זה נפוץ ביותר בארץ ועלול להוות גורם מאיץ לנשירת שיער.

בדיקת אבץ- האבץ הוא מינרל אשר נחוץ לבריאות העור והשיער, הוא מגביר ייצור קראטין- החלבון ממנו בנוי השיער והוא אף מעכב את האנזים 5 אלפא רדוקטאז אשר הופך את הטסטוסטרון לנגזרת הפעילה שלו- הדהידרוטסטוסטרון, הורמון זה מפעיל גנים המקצרים את שלב צמיחת מחזור השערה.

בדיקת בלוטת התריס- TSH- בלוטת התריס אחראית על חילוף החומרים בגוף ומשפיעה על תהליכים דורשי אנרגיה. תת או יתר פעילות של בלוטת התריס ישפיעו ישירות על קצב צמיחת השיער ובריאותו.

בדיקת מינרלים- אשלגן, מגנזיום, סידן, נתרן וזרחן. המינרלים השונים חיוניים למבנה שערה תקין, בעת מחסור במינרלים, בריאות השיער תיפגע.

בדיקת חלבון כללי וחלבון האלבומין- רמות נמוכות של חלבון בדם עשויות להשפיע על צמיחת השיער.  השיער הוא מבנה חלבוני ובעת מחסור בחלבון איכותי בדם, השיער יחלש וינשור.

בדיקות נוספות אשר מומלץ לבצע הן בדיקות מערכת החיסון, מערכת העיכול, הכליות והכבד. בדיקות אלו נמצאות בבדיקת דם סטנדרטית. במקרים מסוימים יש לאבחן את הפרופיל ההורמונאלי ולבצע בדיקות דם ספציפיות יותר. חוסר איזון במערכת אחת בגוף ישפיע על תפקוד מערכת אחרת וכן הלאה, מכאן החשיבות להצלבת מידע נכונה בין המדדים השונים בדם, אשר עוזרת לפענח במדויק את הסיבות האישיות של כל אחד לנשירת השיער.

חשוב לזכור- גם כאשר אין ממצא מיוחד בבדיקות הדם והערכים נמצאים בטווחים התחומים בסוגריים, אין זה אומר כי הכל תקין (השיער אינו נושר ללא סיבה טובה) ומומלץ לבצע אבחון מעמיק יותר לגילוי הממצאים המתחבאים בין המספרים.

הטיפול בנשירת השיער צריך להיות ממוקד ובהתאם לסיבות אשר אובחנו בבדיקת הדם. שימוש מושכל בתוספי תזונה אשר מותאמים באופן אישי ומדויק, בשילוב תזונה נכונה, בכוחו לאזן ולהבריא את מערכות הגוף, להפסיק את נשירת השיער ולספק קרקע פורייה לצמיחתו של שיער חדש ושופע יותר.

המאמר מאת: יעל אבנון

למידע נוסף על הטיפול בנשירת שיער לחץ כאן

×