דבש מלכות

בניגוד לדבש עם רמת הסוכר הגבוהה, מזון מלכות מכיל רמה נמוכה של סוכרים, רמה גבוהה של חלבונים, ויטמינים, מינרלים, אנזימים, הורמונים ועוד.

מזון מלכות הוא לא מזון כשר מפני שהוא מיוצר בתוך גופה של הדבורה. הוא מיוצר ע”י דבורים צעירות בנות 15-5 ימים ומופרש מבלוטות המצויות בראשן.

זהו חומר סמיך דמוי שמנת, בעל ריח עז, צבעו לבן וטעמו חמוץ מר, מחמת טעמו הלא נעים צריך לדלל אותו עם הרבה דבש.

במזון זה מאכילות הדבורים את זחלי הפועלות, זחלי הזכרים וזחלי המלכות וכמו כן את המלכות הבוגרות. כאשר מאכילים זחלי דבורים במזון זה במשך 17 ימים, יתפתחו דבורים מלכות ולא עמלות. זחלי פועלות מואכלות במזון זה רק יומיים ולכן לא מתפתחות למלכות. המזון שבו מואכל זחל יקבע האם הוא יהפוך להיות פועלת או מלכה.

המלכה שוקלת פי 2 מפועלת רגילה ויכולה לחיות עד 6 שנים, כשפועלת חיה כמה שבועות בלבד. המזון הופך את המלכה לפורייה והיא מטילה 2000 ביצים ביום.

הפועלת עקרה.

שימושים רפואיים

טיפול בדלקות דרכי הנשימה, יתר לחץ דם, שיפור התיאבון, מניעת אנמיה, מחזק חולשות, מפחית כולסטרול ושומנים בדם, משמש לטיפול בזיהומי עור, דלקות עיניים, פצעים ועוד… למזון מלכות יש השפעה מווסתת על מערכת החיסון והוא מדכא תגובות אלרגיות עקב פעילות יתר של מערכת החיסון. טוב לבעיות פוריות ואפילו כחלק מטיפול במחלת הסרטן.

במזון מלכות יש חומצות שומן נדירות בנות 10-8 פחמנים, קצרות מהרגיל. חומצות השומן בטבע קשורות לטריגליצרידים אך במזון מלכות הן חופשיות. ככל הנראה, חומצות שומן אלו נותנות למזון המלכות את תכונותיו הרפואיות.

איסוף מזון מלכות

האיסוף נעשה בעורמה…

אל הכוורת מכניסים תאים גדולים המכונים גביעים, אשר בתוכם זחלים בני חצי יום עד יום וחצי, לאחר מכן מוציאים את המלכה מהכוורת- פעולה זו גורמת לפועלות לחוש בסכנה, מפני שללא מלכה, אין לכוורת תקנה. תחושת אובדן זו גורמת לפועלות למלא את הגביעים במזון מלכות כדי להאכיל את הזחלים על מנת שאחד מהם יהפוך למלכה. לאחר יומיים שלוש מוציאים את הגביעים ומחזירים את המלכה.

המאמר מאת: יעל אבנון

 

×